Jon Bernthal

  0 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: Amerika
  •  Doğum Tarihi: 20 Eylül 1977

Jonathan Edward '' Jon'' Bernthal, The Wolf of Wall Street yapımındaki karakteri ve ünlü bir dizi The Walkin Dead'de Shane karakteriyle bilinen Amerikalı oyuncudur. Joan ve Eric Bernthal'in evladı olan ve Washington'da büyüyen Jon, Moskova, Rusya'da Moskova Sanat Tiyatro bölümüne okuyama geldi ve o okulda Avrupa profesyonal beysbol federasyonuna katıldı. Moskova'da bulunurken, Harvard Üniversitesi Amerikan Tiyatro bölümünde ileri Tiyatro Eğitimi müdürü tarafından göze çarpmıştır ve orada M.F.A kabul edilmesine karar verilmiştir.

2002 senesinden bu zamana Jon, ödüllü tiyatro grubu Fovea Floods'la beraber 30'dan çok oyunda bulunmuştur. Legal Boston, CSI: Miami ve How i met your Mother gibi büyük dizilerde minik konuk karakter rollerinde yer alan Jon, ilk iyi rolünü Friends'in yardımcısı David Crane'in bir yapımı olan The Class isimli bir sitcom'da bulunmuştur. 1 sezonun ardından kaldırılan diziden sonra World Trade Center ve Day Zero dizilerinde bulunmuştur.

The Walking Dead dizisinde Shane karakteri ile dünya çapında oldukça tanınır hale gelen Jon, 2012 senesine kadar dizide düzenli bir şekilde bulunmuştur ve dizideki oyunculuğundan ötürü 2011 Scream Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Profesyonel güreşçi olan Kurt Angle'in öz yeğeni olan Jon, eşi Erin Angle ve çocukları bulunmamaktadır. Boss isminde köpekleriyle California'da yaşam sürdürmektedir. HDFilmbak.com