Jake Gyllenhaal

  0 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: ABD, Kaliforniya
  •  Doğum Tarihi: 19 Aralık 1980
Oyuncu Jake Gyllenhaal, 19 Aralık 1980 yılında ABD, Kaliforniya'da dünyaya gelmiştir. Gerçek olarak tam ismi Jacob Benjamin Gyllenhaal'dır. Ablası Maggie de oyunculuk yapmaktadır. Babası bir yönetmen Stephen Gyllenhaal, annesi ise senaryo yazarı Naomi Foner Gyllenhaal'dir. Babası Hristiyan, annesi ise Yahudi idi.Ancak annesi ile babası 2009 senesinde ayrıldılar. Üvey babası ise Paul Newman ve üvey annesi de Jamie Lee Curtis'tir. 1998 senesinde Harward Westlake kolejini bitirdi. Ardından Columbia Üniversitesi'nde okumaya başkadı. 2 sene sonra sinema oyuncusu olmak için okula ara verdi. 

İlk kısa rolünü 10 yaşında 1991 senesinde City Slickers filmde yer aldı. 1999 senesinde ilk başrol oyunculuğunu Ekim Düşü adlı filmde kaptı.

2002 senesinde Jennifer Aniston ile The Good Girl isimli filmde rol aldı. Aynı sene Moonlight Mile yapımında Dustin Hoffman ve Susan Sarandon ile beraber bulundu.

Jake Gyllenhaal, 2004 senesinde Dennis Quaid ile rol aldığı, Küresel Soğuma'yı konu edinen Yarından Sonra yapımının ardından iyice bilindi. 2005 senesinde ABD Deniz Piyadeleri için yapılan Jarhed yapımında bulunmuş ve aynı sene Brokeback Dağı filminde Jack Twist'i oynamıştır. Tekrar 2005 senesinde Kanıl isimli yapımda Gwyneth Paltrıw ve Anthony Hopkins ile başrolü kaptı.

2010 senesinde Pers Prensi isimli sinema yapımında Gemma Arterton ile başrolü kaptı.Bir çok ödülleri kendi müzesine götürmeyi başardı. HDFilmbak.com