Ünlü Oscar'lı yönetmen Jonathan Demme hayatını kaybetti.

Ünlü Oscar'lı yönetmen Jonathan Demme hayatını kaybetti.
  27 Nisan 2017   416 Okunma

Kuzuların Sessizliği ile Oscarlar'ı toplayan ünlü yönetmen Jonathan Demme hayata gözlerini yumdu.

Büyük ve üzücü bir haber de Oscar'lı yönetmenden geldi.Kuzuların Sessizliği filminden 5 Oscar alan büyük yönetmen Jonathan Demme hayata gözlerini yumdu.
1991 senesinde yapılan film Kuzuların Sessizliği yapımıyla hatıralara kazınan ünlü yönetmen Jonathan Demme, Manhattan'da bulunan evinde hayatına veda etti.Demme, kalp rahatsızlığı ve yemek borusundaki kanseriyle savaş veriyordu.
1994 yılında New York'ta dünyaya gelen Demme, 1974 yılında ilk yapımı Caged Heat'in yönetmenlik koltuğuna oturdu.Tabii sinema tarihinde en büyük sükseyi 1991 yılında yönetmenlik yaptığı Kuzuların Sessizliği filmiyle yaptı.Thomas Harris'in kitabından alınan ve insan yiyen bir doktorun öyküsünü konu alan filmde Anthony Hopkins ve Jodie Foster muhteşem oyunculuklarıyla parlarken, yapım en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi bayan oyuncu ve en iyi senaryo aynı anda kazanan yapım oldu ve Guguk kuşu yapımlarından sonra 3. yapım olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı.2 sene ardından yönetmenliğini yaptığı Philadelphia filmiyle de büyük bir başarı kazandı ve Tom Hanks en iyi erkek oyuncu ödülünü böylece ard arda 2. kez bu filmiyle kazandı.
İleriki senelerde Manchurian Candidate, Rachel Getting Married fibi yapımlarda yönetmenlik  yaptı.Son filmi olarak Meryl Streep'in başrolünde bulunduğu 2015'te çekilen filmi Sıradışı Anne yapımını çekti.Damme'in 3 evladı vardı.Ünlü yönetmene HDFilmbak.com ailesi olarak başsağlığı diliyoruz.
  • Beğen
    0
Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha