Tunus Yapımı Işid Filmi Yolda

Tunus Yapımı Işid Filmi Yolda
  08 Temmuz 2017   877 Okunma

Tunus'lu yönetmen olan Mohamed Ben Attia, Işid konulu yeni bir film yapımında olduğunu bildirdi. Projenin hayata geçmesi oldukça yakın bir süre içerisinde.

Sadece ortadoğu sıkıntısı olmaktan uzaklaşan ve dünya çapının neredeyse bütününde varlıklarını hissettiren terör, beyaz perdeyi ve tabiiki de yönetmenleri oldukça yakından ilgilendirmekte. Bunun en yakın örneğiyse, Tunuslu bir yönetmen olan Ben Attia'nın hem yazıp hem yönettiği Weldi isimli yapım olacak.

İlk yapımı Hedi ile 2016 senesinde Berlin Film Festivali'nde hem en iyi ilk yapım hem de en iyi oyuncu ödüllerini yapan yönetmen Attia, bu defa Işid'e focuslanan bir yapıma başlayacak. Filmin konusu, çocuğunun Işid'e katılışına tanıklık eden Tunuslu babayı anlatıyor. Paris merkezi olan dağıtım şirketi Luxbox, daha şimdiden dağıtma haklarını imzalamış vaziyette.

Senenin son çeyreğinde çekimlerine başlanması düşünülen filmin yapımında, Nomadis Images'in patronu Dora Bouchoucha ve yardım eden yardımcılar da Belçika'dan Dardenne biraderler. Yapımın Fransa'da dağıtımını ise Bac Films alıyor. Weldi filmi, Tunus Kültür Bakanlığı Fonu, Fransa Cinemas du Monde, Doha Film İnstute fonu tarafınca yardımcı olunacak. Bununla beraber tv hakları satışını da yardımcılardan duyumlara göre, neredeyse olmak üzere.

Yönetmen, Weldi yapımıyla alakalı vermiş olduğu söyleşide ''Normal ve yaşamını işi ve oğluna adamış olan bir adamın öyküsü bu... Fakat ne kötüdür ki baba, evladının Işid militanı olmak istemesiyle yüz yüze kalmak zorunda. Diğer taraftan, bu bir Işid yapımı değil. Yalnızca bir çocuğun onlara dahil olma öyküsü ve babasıyla olan bağı ön tarafta. Yapım, baba olmanın manası.'' diye belirtiyor.

Tunuslu olan çocukların Işid'e katılma sorunu, büyük bir problem haline gelmişken tam da anında yapılan bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Weldi için. Bu esnada Ben Attlia, benzer Hedi'de olduğu üzere bu yapımda da ''oyuncu olmayan, ve hatta imkanı varsa daha önce hiç sinemayla alakası olmayan'' insanları oyuncu olarak bu projeye katmak istiyor. HDFilmbak.com
  • Beğen
    0
BENZER HABERLER
Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha